Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/107009/virtual/www/plugins/system/t3/includes/lessphp/less/less.php on line 9386

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/107009/virtual/www/plugins/system/t3/includes/lessphp/less/less.php on line 9394

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/107009/virtual/www/plugins/system/t3/includes/lessphp/less/less.php on line 9399

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/107009/virtual/www/plugins/system/t3/includes/lessphp/less/less.php on line 9405

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/107009/virtual/www/plugins/system/t3/includes/lessphp/less/less.php on line 9415

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/107009/virtual/www/plugins/system/t3/includes/lessphp/less/less.php on line 9418

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/107009/virtual/www/plugins/system/t3/includes/lessphp/less/less.php on line 9438

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/107009/virtual/www/plugins/system/t3/includes/lessphp/less/less.php on line 9443

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/107009/virtual/www/plugins/system/t3/includes/lessphp/less/less.php on line 9464

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/107009/virtual/www/plugins/system/t3/includes/lessphp/less/less.php on line 9471

Sidebar

23
st, říj

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

"Homo dieta - Luděk Sobota", přátelé položme se na otázku, jak napsat něco, co by mělo znít jako obhajoba úvěru, který žádáte u komunity investorů na platformě Zonky. Není třeba psát co je komunita, co je investor a co je Zonky. Jde o polohu, do jaké článek položit. Ale to je filozofická otázka, on se totiž položí sám. "Povím vám příběh z války, který mi vyprávěl T. Texas Taylor. Jeho hrdinou je voják a balíček karet."

 

Slovo úvodem

Zonky mohu chválit, Zonky mohu kritizovat, Zonky mohu popisovat horem dolem, ale jako investor v P2P lendingu, který systém zná už od roku 2010 v něm mám zalíbení. Ikdyž vím, že cesta do banky a tam získaný úrok "při dnešních sazbách" bude minimálně shodný ne-li drobně vyšší, tak jsem sestavil rozvahu a postavil se k žádosti o úvěr na Zonky čelem a to přesně tak, jak bych vyžadoval ze strany dlužníků - otevřenost a jasný definovaný příběh, tu omáčku kolem té částky kterou chci a kterou musím získat, aby to mělo smysl. 

Lidé půjčují lidem, občas se přidá podnikatel, tím netvrdím, že není "lid", občas se přidá Zonky a občas se nepřidá nikdo. Jak už jsem jednou napsal, je snažší získat úvěr u investorů s horším ratingem. Je to dáno potřebou zisku postavenou na určité míře rizika. 

Jsem člověk spořivý, rád investuji, nesnáším půjčky na konzum. Když nemám na kalhoty, koupím si kraťasy. Investuji jen do něčeho co má smysl. V poslední době a možná zkušenostmi se moje investice obracejí k nemovitostem.

Proč

Jedna obrovská investice ve výši x milionů do hypotéky a rekonstrukce domu, mne potkala v roce 2008. Dnes ta investice i s úvěrem za zadkem díky brněnské poptávce po nájemních bytech tvoří zisk. Máme velký opravený dům se 4-mi byty. 

Nebýt podvodu na straně stavební firmy a vychřici v roce 2010, měl bych i ten čtvrtý chybějící byt opravený a pronajatý. Jenže peněz na něho v rozpočtu nezbylo. Stavební firma raději vyhlásila bankrot, než by plnila prohrané rozhodčí řízení. 

A protože je investice do bytů natolik zajímavá a poměrně stabilní výnos zajistí nejen rodinu, ale především samotný splátkový kalendář je nesmyslné byt nechat ladem a nedokončit jeho rekonstrukci. X let sloužil jako skladiště nejen pro vzdálené příbuzenstvo, což skončilo letos v lednu, kdy nejen já, ale všichni dostali ultimátum, že ten stav končí. 

Co dělám

Dnes jsme jako rodina opět v plné ekonomické síle, abychom se postavili úvěru ve výši 500.000,- Kč na dokončení rekonstrukce. Nejsem učitel a rozhodně neinvestuji do akcií, komodit a na jistou dobu jsem utnul i investice do P2P. V praxi jsem se ve stavebnictví za ta léta posunul na vysněnou pozici, kdy mám na starost jako technický dozor rekonstrukce bytů.

Ukázka mojí aktuální práce je v předchozím videu. Zastupuji investora v rámci celého procesu od koupi bytu až do předání realitnímu makléři. Zpracuji projekt, kalkulaci, vyberu firmu a dozoruji to co v rámci investičního stropu můžeme a nemůžeme. Ve stavebnictví jsem začínal jako prostinký přípravář, mistr na stavbě, malý technický dozor, rozpočtář. Jsem specialista na rozpočty a díky tomu, že na rozdíl od mnohých umím pracovat i rukama a mám spoustu přátel, není plánovaná investice v řádu 800 tis Kč, jak by měla dle současných měřítek a "pokurvených" cen na stavebním trhu být, ale jen 500 tis Kč a to v plném mnou požadovaném luxusu. 

Půjčka na Zonky musí být o příběhu a protože jsem čekal několik měsíců, než se stabilizuje rodinný rozpočet, zkončí mi zkušební lhůta a moje cestování po stavebních firmách v rámci zaměstnaneckého poměru tak si myslím, že nadešel čas. 

Zpracoval jsem mezi tím kalkulaci stavebních prací, která je ekonomickým projektem. Abych ukázal otevřenost, zde zpřístupňuji online složku se všemi dosud zpracovanými dokumenty od projektu, přes výkaz a drobné pomocné informace. 

ZONKOBYT

Zajímavější však bude pro investory rozvaha. Je to obhajoba investice. Říká se v ní, kolik potřebuji, kolik plánuji získat, kolik zbývá a kdy je bod zlomu za předpokladu, že vše poběží po drátcích a bude možné úvěr splatit pře uplynutím jeho doby mimořádnou splátkou. Osobně se stavím k mimořádným splátkám spíše negativně, protože investorům říkám, že je v případě 100% naplnění úvěru překvapím nižším výnosem, než na počátku očekávali. 

Co je však pojem "když to poběží jak na drátkách" v mém případě? Znamená to obsazenost bytu po celou dobu splácení úvěru. Protože od roku 2012 pronajímáme v domě dva byty o dispozici 3+kk se ziskem, kdy hypotéka se splácí sama, nikdy byty nebyly neobsazeny. Při výměně nájemníků jsme měli pořadník zájemců mezi kterými jsme si mohli vybírat. Brno je zvláštní lokalita na nájemní byty a protože jsem součástí realitní skupiny, vím, že nebudu mít nikdy problém s pronájmem. Ale nikdy neříkejme nikdy. 

Proto musí paralelně se splácením běžet spoření, aby případný výpadek pokrylo jištění z naspořené částky. Proto do spořícího fondu budu přispívat ze svého příjmu nad rámec kalkulace a proto tvrdím, že zajištění půjčky nejen příjmem z nájmu, mým příjmem a pojištkami, které pro případy problémů máme zajistí stav, kdy nebudu nikdy muset řešit exekuciu a insolvenci. 

KALKULACE INVESTICE

Insolvence

Jako věřitel v P2P lendingu (Bankerat) mám 4 případy insolvence, 1 případ v exekuci a jeden splácený. Příjem z insolvence ve výši 7000,- Kč kryje úvěr, který máme na naše druhé auto. Takže jej nepovažuji za příjem a půjčku za výdej. Insolvence je špatná věc a stále ji považuji za podraz a podvod ze strany státu na věřitele. Exekutoři jsou dnes malí páni a nezmohou se už skoro na nic. I přesto tvrdím, že mám přes všechny případné klacky pod nohy co život může naházet rodinu, která má zajištěné finance, nemluvě o přátelích. Nicméně si nedovoluji je o finance žádat - jsou mi jen životní jistotou, že v případě starostí vím, že mi pomohou. 

Úrok

Nevím, kolik mi Zonky nabídne v rámci ratingu po doložení výpisu z účtu, ale poslední nabídka v loňském roce s mizerným platem činila 4,99% (RPSN 6,24). Od té doby se situace razantně zlepšila. Proto je mím cílem nejlepší možný rating a budu se za něj prát. Vím, že si mohu uškodit právě v tom smyslu, že investoři nemají A** příliš v oblibě. Ale právě proto píši tento příběh, abych definoval jistotu a důvod. 

Investiční možnosti pro drobné investory

Jak učitel vyškolil ZONKY

Zonky: Jak žebrák do ještě větší žebroty přišel

ZONYK, ZONKI, ZONKY nebo ZVONKY?

Nabídka

P2P landing na Zonky je o příbězích a defacto se jedná stav mezi crowdfundingem a úvěrem u banky. Abych přesvědčil investory, že má smysl občas investovat do minimálního rizika, musím jim v rámci slušnosti nabídnout jistotu a otevřenost. Nebráním se jakékoli kontrole v průběhu investičního případu a ověření stavu. Pokud má kdokoli potřebu si ověřit realitu a poznat kam jeho investice skutečně směřovala, mohu poskytnout kontakt a návštěvu místa plnění. 

Trošku do historie

Musím si teď dovolit menší odbočku. Původně ten byt měl být mojím novým profesním působištěm. Je tomu víceméně rok, kdy jsem dokončil rekvalifikaci na klasické masáže, protože jsem se cítil ve stavebnictví "vyhořelý". Masáže a obecně rehabilitace jsou mým dlouholetým koníčkem a našel jsem si v něm zalíbení. Abych měl jistotu, že budu svým vlastním pánem, naplánoval jsem si byt jako masážní saloon prvotřídní kvality. Kurzem jsem prošel bez poskvrny a tuto profesní činnost mám v záloze pro všechny další případy vyhoření. Nicméně nyní mám díky společnosti ve které pracuji svůj profesní život v pořádku a to co dělám mne plně motivuje ve stavebnictví pokračovat.

Bytu ale zůstane velmi specifický způsob vytápění. Stropní infrapanely. Nákupem vychází stejně jako konvenční způsob vytápění, ale provozně se jedná o unikátní věc vhodnou nejen pro saloon. 


Slovo závěrem

Není nic jednoduššího, než do článku a níže máte k dispozici, umístit odkaz na fotoalbum realizace. Dnes jsem ve stavu, kdy je byt ve fázi, kdy svépomocí už nezvládnu další části rekonstrukce, protože se jedná o větší investiční celky. Například samotné stropní panely vychází na 60.000,- Kč bez DPH, lité podlahy se skladbou tepelné izolace, sádrokartonové podhledy, apod. Na toto si už musím najmout stavební firmu a použiji tu, kterou mám ověřenou a u které vím co mohu očekávat. Nemám v úmyslu se už soudit, ale byt dokončit a pronajmout nejlepšímu nájemníkovi co najdu. 

"A přátelé, tento příběh je pravdivý. Ten voják se totiž jmenoval T. Texas Taylor."

FOTOALBUM 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio