Sidebar

29
ne, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Je tomu skoro 50 dní, co jsem se definitivně rozhodl udělat rapidní zásah ve svém životě. Natolik drastický, že mě přetváří před očima rodiny, přátel a kolegů. Natolik tvrdý, že mi obrátil naruby celý dosavadní život a natolik symbolický, že mi k němu pomohl svazek klíčů.

 

Když jsem si to vykračoval na prohlídku jednoho bytu, který jsem obdržel jako další výzvu od svého zaměstnavatele k rekonstrukci, měl jsem co dělat vystoupat do 4. patra. Spocený a zadýchaný jsem dostal svazek minimálně dvaceti klíčů od dveří z nichž některé už ani neexistovali. 

Svazek klíčů od bytu, ve kterém se zastavil život už před dvaceti lety. Byt, který byl natolik strašný, že strašnější už mohla být jen cena, kterou nemovitosti v Brně mají. A taky že ano. Ale nemá smysl psát o cenách nemovitostí, když jim nerozumí v Brně ani makléři. Kdysi jej, myslím onen byt v paneláku nad Brnem do svého skonu obýval zvláštní člověk, zvláštní v mnohém a stejně podobný mému otci, protože v jistém období života rezignoval a plíseň spolu se zanedbaností si pozval do svého života. 

Strašný, ošklivý, křivý, smradlavý, opadaný, umakartově levný a degenerovaný byt v paneláku na periferii Brna, který jsem musel dát ve spolupráci se stavební firmou dohromady. Miluji podobné výzvy. Ten den, kdy jsem obdržel svazek mastných klíčů od dědiců se ve mne něco zlomilo.

Ten člověk, který v bytě bydlel a který tam možná i ke stáří umřel, měl evidentně zvláštní vztah ke svým dětem, stejně zvláštní jako měl náš otec k nám a v jistém čase odtažitě nedůvěřivý a rezignovaný. Ale nebyla to jeho chyba. Je to chyba doby ve které žijeme, protože si nevážíme nejen sebe samých, ale i našich rodičů. 

Klíčem k naší spokojenosti a k normálnímu životu je zdraví. Všichni si přejí zdraví, protože to je základ všeho. Nejsou jím peníze, přátelé, bohatství, auta a množství likes na debilitě zvané facebook. Zdraví je prvotním předpokladem k tomu být bohatý, šťastný a spokojený. 

Pokud držím v ruce tu moc s tím něco dělat, nemám právo to neudělat. Změním svůj život.

Není tomu rok co jsem měl příležitost se ve své kariéře posunout na poslední možnou úroveň mé odbornosti a neuspěl jsem. Tím neúspěchem pro mne byla moje forma, obtloustlá forma. Forma nesportovce s 35 kilogramy nadváhy, který se cpal den co den buchtama a nevěděl co a kam. Bylo to dáno samozřejmě stresem ze zaměstnání a proto jsem se pustil do hledání něčeho nového. Vyhoření bylo jen slabým odvarem. Stavebnictví je dnes v šíleném stavu krize nikoli zakázek, ale lidí. 

Utkal jsem se v souboji s dalšími nadrženci a uprchlíky a neuspěl. Proti mne a na druhé straně řeky, kam jsem chtěl doplavat seděl zarytý sportovec a sportovci stejně jako kuřáci, hledají k sobě parťáky. Našel se někdo lepší a já musel hledat dál.

Z nouze jsem nastoupil někam, kde se zastavil čas a já myslel, že tam umřu. Jedna z největších stavebních firem v Brně se nemohla stát mým hrobem. Týden po nástupu už jsem posílal životopis znovu a na všechny strany. Po pracovní době chodil na pohovory a leštil kliky kde se dalo. Skok v čase....

Dnes dělám to co mne baví a jsem spokojený. Stojím ve 4.patře zadýchaný a opět po buchtičkové snídani si říkám, že to je špatně. Mastný svazek klíčů a hromada práce přede mnou. Proč s rekonstrukcí bytu nezačít i s rekonstrukcí sebe samotného?


Jedná se o ukázkový soutěžní článek se skutečným příběhem.


Okamžitě a hned jsem skončil s bílým pečivem a moukou. Konec cukru a všeho sladkého. Našel jsem si výživového poradce, změřil v sobě co se dalo, aby mi z tiskárny vyjel hrůzostrašný papír, kde bylo jasně číselně a graficky naznačeno, že když něco neudělám teď hned, že umřu, brzo. Obezita nejen skrytá, ale viditelná, metabolický věk nikoli 39-letého, ale mého dědečka. Motivace něco dokázat a moje neskutečně pevná vůle se smyslem pro pečlivost. To jsou moji pomocníci na cestě od mazance kolem pupku k vánočce. 

Protože klíčem ke zdraví, je zbavit se tuku nejen kolem pupku, musel jsem si nastavit i základní denní parametry. Spoustu informací, psaní si každého zrníčka co jsem strčil do své nenažrané huby a především nějak vytvořit kalorický rozdíl mezi příjmem a výdajem, aby byl výsledkem kilový úbytek týden co týden. 

Omezit kalorie a čekat na hubnutí při mém soutěživém smyslu nemělo smysl - začal jsem "sportovat". Nejdřív chůze, pak kolo, plavání,...běh pomalý a dýchavičný. Dnes a to po 40-ti dnech neuplavu 10 bazénů, ale 100. Neujdu 2 km, ale 20. No a na kole už mi Brno nestačí. Za hodinu na kole zvládnu 30 km okruh a ani se nezpotím. Poznávám Brno a jeho zákoutí, poznávám čtvrtě a ulice a poznávám krásné zadečky bruslařek na cyklostezkách i ty, které srazím do škarpy. Hltám komáry a mouchy po kilech, protože stále jezdím s otevřenou hubou a nestačím se divit jak je Brno krásné a voňavé.

Byt je hotový a rekonstruovaný. Je tak bílý, čistý a připravený, že snese svůj samotný článek. Trvalo to 40 dní a já za 40 dní, kdy probíhala jeho rekonstrukce do nebývalé krásy zhubl 12 kilogramů a pokračuji dál. Chodím, běhám, plavu, jezdím na kole, cpu se tvarohem, zeleninou, chodim na 14-ti denní konzultace, potím se, pracuji a jsem namotivovaný.

Včera jsem držel ten svazek klíčů od toho prašivého bytu a dnes jej držím znovu. Všechny jsem použil tak jak jsem je použil a každý to ví. Já jsem nový, byt je nový a jsem rád, že mám novou skvělou práci a že pracuji pro člověka, který mi věřil a věří. Jsem rád za svoji ženu a děti, že trpí moje výkyvy nálad. Jsem rád za kolegy, které trpí můj věčný hlad a absenci smyslu pro humor.  Jsem na sebe přísnější než bych musel být, a jsem rád že i přesto mne mají rádi. Jsem rád za svoji mladou poradkyni vzpěračku, která se mne stákle snaží přesvědčit, abych jedl víc a víc a jsem rád, že jste dočetli až jsem a namotivoval vás k napsání podobného nesmyslu. 

Dělám to pro ně, dělám to pro sebe a každý klíč, který se mi dostane do ruky neskončí v koši, aby pro me nezbyl jen svazek umaštěných klíčů. Díky změně ve svém životě budu moci motivovat ke změnám další lidi a nemusí to být ve zdraví, práci, ale třeba v přemýšlení. 

Pamatujte si jednu zásadní věc: "Pokud vám život nedá klíče, udělejte si nové dveře !"

 

 

 

1tab

2tab

Joomla SEF URLs by Artio