Sidebar

29
ne, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

První vlastní dům? To není jen střecha a cihly pod ní. Je to výsledek velkého odhodlání, dřiny, starostí, času i peněz a tvoří centrum nového života jeho majitele. O to víc zamrzí pochybnosti o správnosti rozhodnutí či poznání, která jsme měli vědět, než jsme začali stavět.

 

Zkušenosti jsou nepřenosné. Už jsem o tom psal několikrát a čím víc to sleduji, tím víc se hrozím. Podcenit přípravu, vývoj na trhu, projekt a sám sebe naopak přecenit. 

Dokončil jsem stavbu, kde kdysi nefungovala stavební firma, ale sbírka posbíraných řemeslníků a snaha majitele šetřit na všem co se dalo. Bez pořádného projektu, bez pořádného vedení a dům stavěný svépomocí. Dokončený dům stále není a těch peněz na opravy chyb padlo více než bylo třeba.

Pak si přečtu čllánek, že jistý stavbytoužící mladík si spočítal, že když bude svůj dům stavět svépomocí, že se uživí z hypotéky, potažmo z rozdílu mezi tím co by dal stavební firmě a sám sobě. Prostě dal výpověď a pustil se do stavby rodinného domu svými vlastními silami a plat si bere z hypotéky. Typická ukázka člověka co neumí počítat. Na druhou stranu je na trhu tak těžký nedostatek řemeslníků, že stavební firmy trpí stejně jako investoři, kteří si je najímají. Copak může profesionál ve svém oboru marnit čas tím, že bude kopat díru a tahat pytle s cementem? Může, ale někde udělal chybu, nebo si něco namlouvá. 

Dřív krachovaly stavební firmy z důvodu nedostatku zakázek, podsekávání soutěžních cen, nezvládnutí ekonomie a dalších okolností. Dnes krachují z důvodu odchodu zaměstnanců a živnostníků za lepší mzdou. Týká se to celého sektoru stavebnictví a to jak malých firem, středních tak obřích.

Jedna z největších stavebních firem v Česku PSJ a.s., která stojí za obřími projekty je taky v insolvenci. Jedním z důvodů úpadku megalomana je právě "zaměstnanost" a růst dodavatelských cen souvisejících s růstem mzdových nároků zaměstnanců a živnostníků. Jeden by řekl, že se ekonomie zahřívá a chtělo by to nějakou očistu. Málokdy si čtu insolvenční návrhy, ale přečtěte si proč firma se 4 mld obratem skončila s 1,5 mld dluhem vůči 1464 věřitelům. No snad všichni nepříjdou na jednání před soudem. 


Když svědí Císaře, musí se škrábat národ

Není dost řemeslníků

Nekonečné výšky aneb co se dnes nenafukuje


Pak odevzdám nabídku na provádění technického dozoru developerovi, který se domnívá, že je stále ekonomická krize a lidí je dostatek, nebo majiteli rodinného domku, který si vydělává trojnásobek průměrné měsíční mzdy a přesto by si chtěl stavbu za 7 mil Kč řešit svépomomocí, nikoli že by na realizaci neměl finance, ale protože poptal 30 stavebních firem a nikdo mu nedal nabídku. Proč? Kde udělal tu chybu v komunikaci? Nastavil nevhodně kritéria výběru, nebo se zastavil na B2B portálu epoptavky.cz v domnění, že tam to bude super? 

Šetří se na přípravě a pak létají peníze do kanálu díky chybám přípravy. Honem honem rychle mít postaveno a pak se stavba dostane do skluzu právě kvůli spěchu. 

"Spěchá se, aby se čekalo a čeká se, aby se spěchalo."

 Podívejme se na několik málo chyb, kterým je třeba se vyhnout.

Určete si priority hned na začátku výstavby

Zažívám tento fenomén stále častěji – nejen u sebe. My lidé často inklinujeme investovat spoustu prostředků do nesmyslů. Například si dovolíme předražené dlaždice, ale šetříme na tom, co nás ovlivní mnohem více a mohlo by nám zjednodušit život. Je snad potřeba investovat do luxusu, když mi ten luxus vezme lepší investici? Dlaždička vs. běžné dveře a obyčejná FABka? Pokud máte peníze tak akorát, zvažte co je pro bydlení důležité, jestli bezpečnost, funkčnost a životnost, nebo pisoár s větrákem, stříkající teplou vodu do všech špinavých dírek s napojením na Wifi? Nebo skutečně potřebujete centrální vysavač, když neřešíte budoucnost domu natažením strukturované kabeláže pro inteligentní domácnost - čidla, senzory, zabezpečení,.....

Důvěřujte stavebním odborníkům

Znáte to: Chcete získat nejlepší nabídku poptáváte mnoho různých dodavatelů. Jak jsem psal výše, nic nepřichází, nebo v opačném případě přichází katastrofa. Ale víte co? Když dva dělají totéž, není to totéž. Zacházejte se svým časem jako s penězi. Ušetříte mnohem více a dostanete lepší výsledek. Právě tak by bylo skvělé, aby se o celou stavbu od začátku až do konce postarala jedna zodpovědná osoba. Ať už výhradní dodavatel nebo architekt. Pokud nebudete mít tuto osobu k dispozici budete doslova „zabit“ úkoly spojenými se stavbou. Architekt a technický dozor, dodavatel stavby a Vy jako ten co to vše platí. Pokud naleznete všichni soulad, bude stavba šlapat jak na drátkách a dopadne to dobře. Stavbu tvoříte výběrem týmu. 

Dokončete design zahrady ještě před zahájením stavby

Proč? Protože budete přesně vědět, jestli bude nějaká přístavba na zahradě, kde bude umístěn bazén atd. Podle toho, by bylo jasné, kam je třeba vést vodu, odpady, kabely. Pak by se elektrikář postaral o to, aby bylo vyvedeno světlo na terasu nebo do zahradního domku. A když už by byl jednou přistaven bagr na stavbě tak se nemusí v budoucnu vracet, když bude vědět, že se vám v budoucnu určitě na zahradě bude hodit díra pro bazén, retenční nádrž, atd. Zabít tak dvě mouchy jednou ranou. Zamyslete se při projektování domu nad budoucností pozemku a zahrady. Malé stromky za 15 let budou velké stromy a Váš citový vztah k nim Vám bude bránit je pokácet, protože jejich umístění jste nepromysleli dostatečně dobře. 

Myslete na budoucnost využití domu

Dnes jsou vaše děti malé a líbí se jim, že mohou spinkat a hrát si ve svém pokojíčku. Ale dříve nebo později vyrostou a co se stane s jejich pokojíčky až opustí své hnízdo? Myslíte si, že to je zbytečná otázka? Nejsou zbytečné otázky, jsou jen zbytečně vyhozené peníze. Nyní nad tím mávnete rukou, ale pokud řešíte každou korunu nyní, je potřeba se zamyslet, jestli nebudujete budoucí skladiště na nepotřebné věci, nebo pokoj pro hosty, tchýni, kancelář, trucovnu, posilovnu, saunu, bazén...ano vaše potřeby se mohou časem změnit. I tak je třeba se zamyslet nad budoucím využitím místností tak hodně dopředu. Datové rozvody, elektroinstalace, osvětlení, orientace, fengšuej, odhlučnění, kanalizace, voda....

Věnovat více pozornosti osvětlení

„Světlo má velký vliv na to, jak se cítíme, jakým dojmem prostor působí a jak jsme produktivní.“ Opakovaně a stále dokola řeším na stavbách pozdní plánování osvětlení. Nesmí být pro Vás důležité jen to, aby se v místnosti dalo rozsvítit – jinak nic. O tom, že světlo umí mnohem více, jsem se přesvědčil až u svého kamaráda. Hrdě mi prezentoval různé světelné nálady, a pro každou situaci měl samozřejmě to správné osvětlení. Takto naživo to bylo úplně něco jiného než nějaké obrázky v katalogu.

 

Technický a stavební dozor Hobza

Byl jsem jednoduše fascinován, jak se dokáže atmosféra změnit a jak může celá místnost působit jinak jen díky změně osvětlení. Nejprve vypadal obývák jako odpočinková zóna s tlumeným světlem a hned v dalším momentu se změnil pokoj na zářivý, barevný a perfektně připravený pro večírek. Sledovat večer televizi jemně podsvícenou LED páskem či jít v noci na toaletu při automatickém tlumeném světle, jsou pak věci, jež si velmi rychle zamilujete. Bodová světla šikovně umítěná, senzory pohybu, komfortně umístěné vypínače a hlavně výběr svítidel. Proč se na svítidla nemyslí hned na začátku realizace stavby? Víte kolik rodin i po dokončení staveb a to jak nových a rekonstrukcí svítí ještě rok dva s obyčejnými žárovkami v paticích co jim tam nechala stavební firma nebo elektrikář? Myslete na světla, zaberou Vám hodně času, ale nebudete nakonec překvapeni, že jsou tak drahá, když se domýšlí na konci stavby.

Navrhnout samostatnou kuchyň

Vím, že umístění kuchyně je sporné. Jak už to ve vztazích bývá, budete v partnerském vztahu muset přistoupit na kompromis. Moderní 1kk, 2kk, 3kk je katastrofální přístup k životu ve spojené kuchyni s obytnou místností. Jediné proč je to moderní, že to vnucují developeři jako výhodu, jenže ta výhoda je jen pro realitní kanceláře a právě developery. Tady o tom bych mohl napsat samostatný článek, proč se nepouštět do spojené kuchyně. Zkušenosti a historie ukazuje, že tato volba je pro mnohé majitele nyní tragédií. Při vaření je vůně rozptýlena po celém domě a bytu, navzdory zapnutému odsavači par. Je úplně jedno jakou technologii odsávání použijete, vůně odsavač neřeší na 100%. Pokud při výstavbě rodinného domu můžete myslet na dispozici kuchyně, oddělte ji, třeba i jen skleněnou příčkou, ale oddělte. 

Bezpečnost

Auto je standardně vybaveno Airbagy a bezpečnostními pásy, aby vás ochránilo před zraněním, různými čidly a . A nyní se vás zeptám, jak vás chrání vaše domácnost? Je například vybavena požárním hlásičem. Ne? Pak nejste jediní. Když jsem se ale dozvěděl, kolik požárů skončilo zbytečně tragédií, tak jsem se zhrozil. No jeden hlásič stojí 1000,- Kč, ale umí zachránit dům za několik milionů. Koneckonců, proč bychom se neměli chránit tam, kde trávíme mnohem více času, než například právě v autě? Kdo a co chrání Vaši bezpečnost v momentě, kdy jste nejvíce zranitelní? Ve spánku? Spoléháte se na lenost zlodějů? O zloděje mnohdy ani nejde. 

Dokumenty uchovávat uspořádané a vždy po ruce

O tom, jaký je rozsah „papírování“ během výstavby se vám ani nezdálo. A ano, chybné nebo chybějící dokumenty mohou pro vás znamenat další náklady. Z tohoto důvodu vám mohu doporučit, abyste všechny záznamy uchovávaly uspořádané a přístupné po celou dobu výstavby, každý papírek scanujte a archivujte a ať vás nenapadne mít dohody nepodepsané a na stavbě. Leccos se může ztratit. Udělejte si pořádek v dokumentaci. 

Inspirace

Za žádných okolností nechoďte pro inspirace a pro rady na různá fóra, kde je přehršel odborníků. Co doktor to názor na rýmu, co stavař to názor na tepelné mosty. Utopíte se v diskusích a názorech. Víc hlav víc neví, ztrácí se odpovědnost. Fóra jsou často jen sbírkami netaktních komentářů a nikdy nekončících diskuzí napsaných lidmi, kteří vlastně neví o moc víc, než vy. Jen se každý snaží dokázat svůj názor. Pokud se rozhodujete stavět dům svépomocí nevyhnete se jim, budete googlovat, youtubovat a hledat rady na Facebooku a po jiných čertech. 

Kolik doktorů obejdete, než si od všech vyslechnete, že máte rýmu? Stačí Vám jeden? Ve zdravotnictví je rýma, jako ve stavebnictví postavit rodinný dům. Existuje mezi doktory jistá sorta šarlatánů a stejná sorta i mezi stavaři. Za soukromého lékaře, kterému svěříte skoro vše a věříte mu jste ochotni platit. Za stavebního odborníka, který vám bude pomáhat při stavbě domu si musíte taky zaplatit. 

 

Otakar Hobza, dozor-brno.cz

Joomla SEF URLs by Artio