Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zoufalý, až kritický nedostatek lidí ve stavebnictví se podepsal na extrémním zvýšení cen stavebních prací. Zatímco od roku 1996 do roku 2016 se průměrná cena stavebních prací na metr čtvereční u kancelářských budov prakticky nezměnila, za poslední dva roky stoupla o 50 procent, u bytových projektů až o 70 procent. Pozor ! Bude hůř. 

Stavebnictví směřuje k postupné sebevraždě celého odvětví. Ze sektoru odejde každoročně do důchodu 7500 pracovníků, kteří nejsou nikým nahrazováni, školství nic neprodukuje, krom youtuberů, líných fakanů a managerů. Kvalitu práce snižuje vedle korupce ve státu právě nedostatek pracovníků. Odpovědnost za to krom naší české vlády, která přehazuje odpovědnost vždy na tu předešlou, nebo na problém koaliční vládnutí, nesou dokonce i developerské firmy, kteří nyní nejvíc pláčou. Mohou za to obrovské stavební firmy, které podporovali v tomto státě korupční systém a neodpovídající podporu zaměstnanců, řemeslníků a subdodavatelů. 

V době nedávné "ekonomické" krize se investoři a developeři zejména vyžívali v systematickém vyžírání a tzv. zařezávání stavebních firem, kterým neplatili nikoli z důvodu nedostatku zdrojů, ale kvůli své hamižnosti a zisku. Výsledkem byl stav, kdy velké množství stavebních firem, díky politice podsekávání cen pro získání zakázky, díky zákonu padajícího hovna neplatili drobným řemeslníkům, zedníkům a živnostníkům. Těm pak nezbylo, než s řemeslem seknout a zanevřít na něho - prostě odejít do nejbližší montovny nebo továrny. Ty jsou nyní plné instalatérů, tesařů, elektrikářů, izolatérů. 

Zatímco v roce 2017 byla v Brně normální cena, která se vyplácela zedníkovi 160,- Kč/h, je dnes díky jejich enormnímu nedostatku stav stejný. Ano 160,- Kč/h ale nikoli za zedníka, ale ukrajince, které tolik vláda do našeho stavebnictví chce díky spřízněné kultuře dostat - no zatím nechce, chtějí developeři, kteří zničili kdysi české řemeslníky.

Zapomíná se však na skutečnost, že ani Ukrajina, ani Gruzie a podobné jim státy, které chceme vysát nemá školství nastavené na produkci desetitisíců zedníků. Je to jako ve vězení. Za každými 2 vězni sedí jeden bachař, který ho hlídá (poměr trestanců a zaměstnanců VSČR)

Proto ukrajinec na stavbě není odměna pro stavební firmu, ale další starost=náklad, neboť chybovost, lenost a především neodbornost, kterou je nutné vyvážit kvalifikovanějším a samozřejmě dražším člověkem způsobuje, že ikdyž si myslíme, že 160,- Kč/h je moc, tak je to špatně. Šikovnější UKáčka, kteří se tady naučili alespoň trošku řemeslo, mizí do Němec a dál. Proč? Kurňa prachy. Svět se točí a my s ním.

Ukrajinci nás nezachrání! České stavebnictví zachrání pouze developeři a investoři, když pochopí, že dobře odvedená práce se musí dobře zaplatit. Pak možná se z těch továren začnou vracet tamní otroci do systému dělat to, co je baví a čemu se naučili. 

Ano problém je možná třeba komplexněji. Problematiku nízké nezaměstnanosti zažívá každý obor.

Otázka peněz? Zadarmo pracují jen dobrovolníci nebo otroci. Pozor! Ten pojem otrok se nám vrací do slovníku. Považte jen tento fakt: Pokud si totiž vyděláte svoji činností jen na to, abyste se najedli, zaplatili nájem a složenky, oblečení a hygienu a nikoli na váš ekonomický rozvoj, tedy vzdělání, investice, cestování, koníčky atd. - jste otrokem. Nikdo nechce být otrok a proto ceny zákonitě rostou strmým tempem. Na začátku je přeci index spotřebitelských cen, daně a neskutečná nabubřelost byrokracie, konzumní společnost a žárlivost. 

V Mladé Boleslavi tamní Škodovka vysává trh práce do dalekého širokého okolí. Ceny nemoviostí tam rostou rychlejí než v Brně. Samozřejmě díky 60.000,- Kč výplatě a 100.000,- kč prémiím se zamyslí i policisté, který tam řeší vzrůstající kriminalitu díky agenturním pracovníkům z Ukrajiny, Gruzie odkud chtějí čeští developeři tahat zedníky. I učitelé se svými jistými ve školství, prodavači v hypermarketech atd. Montovna chrlící spotřebu, která bude první na řadě, jakmile si lidi uvědomí, že je na tomto světě něco špatně. 

Zedník, instalatér, tesař, klempíř, štukatér si práci vždy najdou, jenže naše školství je už nevytváří. 7500 lidí ročně z oboru odchází, noví nepřichází a důchodci po střechách skákat nebudou. Až vám bude kapat do bytu, nedivte se, že zadělání jedné dírky vás vyjde na cenu, kterou stála kdysi polovina střechy. 

Zapoměl jsem na náš kreténský systém bankovních úvěrů, který je natolik předposraný z krize a odpisů hypoték, pokud by je lidi nespláceli, že zavedou taková opatření, která vedou k tomu, že se lidi pouští v touze po vlastním bydlení do takových hovadin, jako jsou dřevostavby, stavby svépomocí ala Youtube všechno umí atd. Výsledky jsou všehovšude viditelné. 

Jako profesionál v oboru a to na pozici stavební dozor, vidím i další problémy, které se ve stavebnictví dějí a prohlubují. Nevážíme si svého volného času. Jednoduchý příklad. Je mezi námi hodně lidí, kteří si vydělávají například jako programátoři 1000,- Kč/h své práce. Dobrý zedník, špičkový zedník 250,- Kč/h. Proč si programátor myslí, že tu zeď postaví stejně dobře a stejně rychle jen díky tomu, že si na internetu našel "Jak se staví zeď".

Programátor zeď postaví za 4 hodiny a zedník za hodinu, ale dejme jim stejný čas. Kolik programátor vydělal? Nevydělal nic, neskutečně prodělal, protože to je ekonomický imbecil. Za 4 hodiny si totiž svojí prací, kterou umí a které rozumí programátor mohl vydělat 4.000,- Kč z čehož 1000,- kč by dal zedníkovi. Vydělal si 3000,- Kč, aniž by se ušpinil. Ale podívejme se na to jinak. Zedník chtěl 1000,- Kč? Super to je moje hodina práce a zbylé 3hodiny já mohu věnovat sám sobě nebo rodině. Nebudu mít mozoly, nebudu špinavý a hlavně nehrozí, že se mi něco stane. Něco stane? Co když spadne programátor díky jejich vachrlatému stavu těla (90% programátorů má problémy s manuální zručností, pohyblivostí, atd.) ze štaflí a něco se mu stane? To pak měsíc ležení v nemocnici díky, tomu, že chtěl ušetřit 1000,- Kč prodělá 90.000,- Kč? Ne.Zase tak hloupí nejsou.

Umí se pojistit, protože ví, jak jsou nemotorní a nešikovní, tak je jakýkoli jejich pohyb mimo klávesnici pojištěn. Ale oni by rádi beztak ušetřili. Takže si najmou Vasila za 130,- Kč/h a ten sice ví, jak má vypadat rovná zeď, takže stráví dvě hodiny zakládáním prvního šáru, neustálým klepáním na cihly ze všech stran, přehazováním vodováhy tam a zpět a nakonec zjistí, že ty cihly otočil úplně jinak. vasil to nezjistí, to dokonce nezjistí ani pan programátor, to zjistí stavbyvedoucí nebo náhodný kolemjdoucí stavební dozor, kterému praskne čerstvý steh na břiše, jak se bude smát smíchy. Odskočím. Dalším vyníkem stavu ve stavebnictví jsou Bauhausy, Hornbachy, které chrlí jednu reklamu za druhou, kurva, že to zvládnete. No s jejich cenama a kvalitou to je někdy k smíchu. 

Dějou se tak podvody. Podvody, kdy se mašličkují rekonstrukce a odvádí se šikovně pozornost od vad. Zahazují a zakrývají se špatné konstrukce. Tady jsem byl minuký týden svědkem něčeho neskutečně hloupého. Uvědomit si rozdíl mezi stěnou A a stěnou B, bylo nemožné jak pro stavební firmu, stavební dozor tak dokonce investora. Ruka ruku myje a co se schová, to se neuvidí a kupující má smůlu, doví se to až za 5 let.

Už od začátku šetřit, aby se na konci prodělalo? Není lepší investovat, aby se vydělalo, paní investorko? Aktuální boom největšího podvodu na lidi v novodobé historii stavebnictví způsobuje díky nepochopení funkce, životnosti, investičnímu horizontu dřevostavby "fake" iluze investorů, kteří se nechávají strhnout nižší cenou, rychlostí výstavby.

Bohužel dřevostavby nepotřebují díky svému pohledu na životnost odborné řemeslníky. Rám dřevěné konstrukce sbouchá kdejaká filcka na dvoře a vycpe to vatou druhej magor. Třetí magor to zakryje OSBéčkem a dřevostavba je na světě. Lidi, noví majitelé dřevostaveb jsou totiž dle mého názoru zaslepení a s velmi nízkým prahem požadavků na kvalitu kvalitu. Ale to je jiné téma. Dřevostavby jsou podvod na lidi. 

Ze stavebnictví odchází lidi, cena materiálů roste, cena práce ještě rychleji. 

Joomla SEF URLs by Artio