Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nejsem upřímně řečeno zastáncem dřevostaveb. Lidi, stavebníci se dnes dívají na dřevostavby tak, že je to levné a rychlé. Levně nabyl rychle pozbil. 

 

Dřevostavba není investiční záležitost a tudíž nemohu nazývat stavebníka, který investuje svoje životní úspory do dřevostavby za investora. Hodnota dřevostavby v čase neroste, tedy narozdíl od klasické výstavby. Je to dáno plánovanou životností materiálů, ze které se dřevostavba realizuje. Tudíž je dřevostavba jako prostředek pro investici a pro reálnou úložku peněz na horší časy neekonomická. 

V německu se už dávno upustilo od realizací dřevostaveb oplácaných polystyrenem, což je v česku zcela bežný prostředek pro řešení zateplení i dřevěných konstrukcí. Nemůžete se domnívat, že vata v konstrukci, OSB, polysteren a nakonec i sádrokarton bude mít odolnost vůči lidskému faktoru a přírodnímu živlu takovou, jako má klasická stavba. Zejména pak použití OSB desek je časový výsměch, pokud víte jak se OSB a z čeho vyrábí. Nalepit na dřevostavbu polystyren je taky k pláči. 

Neekonomicky se chovají zejména pak stavebníci, kteří si vybírají z neskutečně velkého výběru firem, které se honosí realizacemi dřevostaveb. To, že postavím dřevostavbu apriory neznamená že je správně. Nedávno jsem musel stavebníkovi doporučit, aby ktuálně dokončovanou dřevostavbu předělal. Kombinace dvou různých přístupů k řešení difuze způsobila pazmek, který dotáhl už tak předraženou realizaci do stavu nepoužitelnosti. U každé dřevostavby, kterou nyní dozoruji mám několik řádků připomínek k projektu, pokud se tomu vůbec projekt dá říci. Už 15.let realizované a donekonečna do sebe kopírované chyby a přeprodávané projekty a skladby. 

Co k tomu vedlo?

  1. stavební dozor specializujícího se na dřevostavby NEBYL na stavbě
  2. neznalost technologií a metod stavební firmy
  3. vysoké nároky na úspory ze strany stavebníka

Bohužel v tomto případě všechny tři faktory se sešly na jednom místě v jeden fakt. Výsledkem zejména pak prvního bodu byla skutečnost, že výhoda výstavby dřevostavby se rozplynula už po půl roce, neboť se dřevostavba o půdorysu 80 m2 realizovala 2 roky. Cena se díky šetrnosti, lakomství a dalších ekonomických vlivů zvýšila z původního předpokladu na dvojnásobek a to bez nákladů na opravu chyb. tedy rozuměj z 1 milionu na 2 miliony Kč. 

U dřevostavby je velmi vhodné dodržet několik zásadních pravidel. Porušení jednoho z nich degeneruje výstavbu na předraženou kůlničku ze dřeva. Aktuální stav řemeslníků na stavbách a odliv lidí ze stavebnictví způsobuje obecně u všech staveb strmý růst cen a zejména strmý růst neodbornosti stavebních firem. 

Proč to říkám? Reference z minulosti nejsou zárukou současnosti. Reference, které stavební nebo montážní firma v minulosti získala, byly postaveny na lidském potenciálu, který měla, na týmu lidí, kteří stavby realizovala. Dnes je vše jinak. Ti lidi už ve firmách dávno nejsou, ale reference zůstaly. Stejně tak certifikace, ale to je jiný příběh. 

Stavební dozor pro dřevostavby není zbytečně vynaloženým nákladem jak se snaží některé realizační firmy stavebníkům podstrčit. Pokud se rozhodujete pro dřevostavbu a to bez vlivu na můj názor, že to není investice, tak s firmou, která tvrdí výše uvedené okamžitě vyražte dveře, protože spláčete nad výdělkem, nebo naopak si na ni stavební dozor, který dřevostavbám rozumí najděte takového drába, že jim vysvětlí, kolik času promarnili svým životem. 

Ne každý stavební dozor dřevostavbám rozumí a stejné to je u rádoby tesařů, kteří se vrhli na rostoucí zájem stavebníků mít za levné peníze, levný domek za krátký čas. I dřevostavba si zaslouží odborníky, péči a náklady, které jsou nevyhnutelné k tomu, aby stavba vydržela minimálně to co vydržet má a hlavně měla parametry, které si nastavíte. 

Pokud se rozhodnete pro dřevostavbu, věnujte se studiu nebo si najměte stavební dozor, který Vám pomůže k detailům a správné realizaci. Ikdyž je stavba difuzně otevřená, neznamená to že bude tzv. dýchat jak má. Ikdyž je stavba difuzně uzavřená, neznamená to, že bude a pak máte problém. Blow door testy, detaily, technologické postupy, kontrola před zakrytím a tvrdý postoj dozoru u každé chyby. 

Pokud ale chcete jen pozlátko a nevíte a nechcete vědět co bude pod slupkou, protože se často schováváte před vlastní odpovědností, tak hodně štěstí. 

Joomla SEF URLs by Artio