Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rodiče se celý náš dětský život navzdory našemu přání býti popelářem snaží. Bitím, dárky, přemlouváním, apelováním a všemi existujícími triky nás němé dětské tváře donutit k lepším známkám, lepšímu vysvědčení. Jsou to rodiče a chtějí pro nás to nejlepší. Jenže chtějí to správně? 

 

To Frantíkovi do hlavy nic netlačili, protože to nemělo smysl. Už základní školu prolezl jen díky tomu, že nelze donekonečna propadat. Když odchází se základním vzděláním pracovat, chviličku vystřídá život bezdomovce a kriminálníka. Svaly si získává opakovanými bitkami a manuální prací všeho druhu. S těžce po otci získaným IQ 85 dnes dělá to co si přál každý malý kluk - jezdí na zadní plošince nákladního vozu. Vítr si pohrává s jeho kadeřemi na svalnatých lýtkách a zářivý úsměv od ucha k uchu prozrazuje, že je šťastný a rozhodně mu nehrozí vyhoření.

1

Do chřtánu popelářského lisu hází zbytky konzumu naší nenažrané spotřební společnosti. Frantík je šťastný protože....i přes občasný závan mrtvého kocoura v popelnici, nafouknuté pleny plné něčeho co nemohl strávit normální člověk je prostě od časného rána, kdy ještě město spí na nohou. Dokonce ani ve firmě Winning Group a.s. ještě nikdo není v kanceláři, když jim odváží ty hromady sraček co produkují. 

Ve 14:00h mu končí šichta, hodí sprchu a jde si pro zaslouženou výplatu.  A pozoris, tady to přijde. Frantík makal jak měl, nebyl nemocný a na výplatní pásce vidí co vidět má. Má přeci jen základní vzdělání a odstáté uši, o jeho etnickém původu mlčím, ale s úsměvem odchází domů za svou Maruškou a čtyřmi uřvanými parchanty. Na výplatnici mu svítí 25.000,- Kč hrubého což je cca 24.200 Kč čistého. Poplatí Provident, ČEZ, O2 a nájem a žije. Bere Mařku a děcka na zmrzlinu a večer si pěkně zadupou. 

Josef měl ambiciozní rodiče, ulízaný jedináček a tak mu jeho maminka celý jeho dětský živůtek rvala do blonďaté hlavičky, aby se učil, učil, učil a nehonil. Pepíček se učil a učil, poctivě chodil do jedné, druhé a třetí školy a nakonec díky ambicím maminky získal titul a červený diplom. Maminka už dávno pod drnem se dmula pýchou, až se drny na jejím hrobě květenou obalily. 

Pepíček se jednoho dne podíval na inzerci práce a na první pohled ho zaujala pracovní nabídka společnosti, která se chlubí, že personalistiku dělá jinak a za jeho vynikající znalosti mu nabízí až 28.000,- kč. Hele to je skoro 1000 EURO. Kdo v Německu dělá za 1000 EURO? Hmm uklizečky.

Aktuálně: 11,- EUR/h * 8 * 22 = 1936,- EUR = 1936 * 25,6 =  49.500,- Kč plat uklizečky v Německu

Musí, mluvit německy, nebo se aspoň tvářit, že umí, ovládat několik programů, mít ideálně vysokoškolské vzdělání a jako projektant/statik se bude podílet na zakázkách v hodnotě několika desítek milionů korun i v tom Německu. Co naplat, že podobných odborníků je jako šafránu. Pepa prostě dělá to co "má rád" a projektuje jak mourovatý. 

2

Nástupní mzdu si Pepa jako nováček vysloužil jako správný cucák, co nastoupí na podmínky unavené personalistky od do ve výši 21.000,- Kč hrubého. Na účet mu díky tomu, že nemá pět dětí a není postižený přistane 16.500,- Kč. Poplatí dluhy ze školy, ČEZ, O2 a když zaplatí sdílené nájemné s dalším kamarádem, udělá si svačinu, vyhoní, protože kdo by s porojektantem spal, jde na večerní brigádu do Kauflandu. Poskládá sušenky do řady, aby nepopadaly, má přeci jen na to školu a o půlnoci padá na držku na starou matraci po předchozím nájemníkovi. Ještě jednou se pozvrací na výplatní pásku a únavou usíná. 

Aktuálně: 5,- EUR/h * 8 * 22 = 880,- EUR = 880 * 25,6 = 22.500,- Kč plat projektanta v Česku

Tak dobře se má po nástupu do firmy, která si projektanty hýčká a váží si jejich vzdělání. Ve firmě, kde jsou všichni šťastní a skáčou do stropu, když vidí výplatu. Pepík se ještě musí po večerech vzdělávat, aby dohnal ty svoje arogantní starší kolegy, kteří mu dávají sežrat, že je nováček a projektovat bude umět až po 15-ti letech jako oni. 

Já když jsem si ty dnešní inzeráty procházel, začalo mi být každého Pepíka, který se přihlásí do výběrového řízení do firmy, kde si neváží vzdělání líto. Ale je to jeho volba. Ona flexibilní pracovní doba v podání zaměstnavatele znamená od 10-ti hodin výše a home-office i o víkendech, protože se stále nestíhá. 

Na druhou stranu Frantíků, tedy lidí co umí vstávat ve 4.00h ráno a tahat se s popelnicemi moc není. Dnešní industriální doba plná montoven a továren nabízí za stejnou odměnu čistší práci a popelářů už opravdu moc není a nebude. Zatímco Ing.Pepíků chrlí naše školství stovky. Franta je spokojen s tím co má a co mít bude, protože má naději, že jednou v popelnici najde poklad. Pepík se beztak časem posune výš a mimo lakomou firmu, která mu na začátku jeho kariéry poslala na účet 16.500,- Kč. Pepa chce totiž taky založit rodinu, jenže s 10-ti hodinovými směnami a hrbem za krkem díky čučení do monitoru, hemeroidem a rostoucí pleší ji nevytvoří hodně dlouho. 

Peníze nejsou všechno, jenže platí stará a základní pravda. Pokud nám naše příjmy nevystačí na rozvoj, investování a osobní růst a stačí jen na uspokojení základních potřeb a zaplacení složenek, stáváme se otroky. Pepík bude a je otrokem. Tedy pokud se zlepší v jazyce německém a vezme čáru, bude se mít lépe než německá uklizečka a český popelář a dokonce možná lépe než majitel firmy, české zaměstnavetelské ucho. 


Technicky bych se na to mohl podívat i z jiného úhlu a to se skušenostmi se lidmi jako odborníky-statiky z oboru stavebnictví. Ano jsou vyjímky. Pokud jsou ale mzdově hodnoceni tak jak prezentuje tato firma, ani se nedivím tomu, co z jejich mozků při řešení problémů a stavebních projektů vypadne.

Někdy mi rozum nebere návrh statika na řešení, které je zcela mimo rovinu a reálné cenové možnosti stavebníka-investora. Tam kde má být železa skoro víc než betonu nedají nic a tam kde být nemusí by nejraději narvali celý sklad Ferony. Pokud jsou hodnoceni stejným způsobem jako v této brněnské firmě s přesahem do Němec, tak se ani nedivím. Nehledají optimální a jiné řešení, bazírují jen a jen na tom jediném.

Jsou unavení, přepracovaní, nemotivovaní. Bez pořádné kozaté kočeny v posteli, co jim večer vypustí nafouknutý ventilek.  A s rostoucím dluhem u Providentu. Kdysi jejich studentská banka se jim při znalosti příjmu vysmívá pokaždé, když pan indža doplňuje kontokorent z příjmu z brigády od Kauflandu. 


 

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio