Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Několik nezávislých paralelních dějů a možná už příští rok vyústí v jeden můj další projekt. No tak se podívejme na to co se u mne chystá a jak různé cesty vedou do stínu listnáčů. 

 

Dějiství PRVNÍ

V Brně dlouho zchátralá továrna kdysi slavné brněnské zbrojovky, plná roztodivných hal a ještě podivnějších firem, které se na polospáleném sbořeništi roztahovali se svými kancelářemi. Před ekonomickou krizí celý areál koupil jeden z českých miliardářů, který i ve svém věku hromadí kolem sebe tak šílené bohatství, aby byl ještě a víc bohatý - než chcípne. Ostatně jako každý z nás. Ani jeho nebudou žrát jiní červy.

V dobách ekonomické recese s obrovským prostorem v Brně nic nedělal, nechal ho pustnout dál a jakmile si oprášil prach z bankovek, hned se vydal do Brna, aby sboural vše co mohl, opravil co se opravit dá a vystavil a postavil nemožné.

Jako kumu čest tomu čest. Celé území získá punc a ceny nemovitostí a nájmů v okolí jen porostou. Kanceláře, byty, parky, vodní plochy, zelené střechy, no prostě architekti mají na celém území novazbrojovka.cz žně. I přesto zapomeňme na fakt, že by kancelářské budovy byly nějak zelenější. Zase jsou to jen hromady betonu, železa a chladící agregáty na první hotové střeše bývalé nástrojárny ukazují, že energetická náročnost budov bude výsměchem environmentu. Jsem rád, za celý projekt Nové zbrojovky, jsem rád, že se tam něco děje, že se tam buduje (a práší a práší). 

V areálu vedle zřícenin trávilo svůj život i několik desítek let starých vzrostlých stromů. Kořeny trhaly asfalt a listím zapadaly nehezké kouty spálenišť a hromad odpadků. Jejich život byl samozřejmě splanýrováním celého území a srovnáním se zemí ukončen. Developer vysadí nové - ve školkách vypěstované zákrsky a třeba i za x desítek let budou stejně vysoké - pokud neuschnou...neuschnou?  

Celý příběh by mohl být o tom, proč Radovan Vítek, majitel CPI Property Group, který daně raději platí v Lucembursku a který do areálu investuje, nebude řešit nic co mu nepřinese další dolary do peněženky. Možná proto je jeden z nejbohatších, ale i  zároveň nejosamělejších a nejsmutnějších klaunů v rybníčku českých miliardářů. 

Dějiství DRUHÉ

Na celém světě si prožíváme zahájení klimatické změny. Rostou průměrné teploty, tají ledovce a Česko přišlo během kůrovcové kalamity, která částečně souvisí i se suchem o tolik stromů, že se musel vyhlásit národní dotační program pro výsadbu. Tentokrát už ne na nemoci náchylných smrků, ale listnáčů všeho druhu. Sází všichni a všude. Sází se v lesích a SFŽP nově od tohoto měsíce spustil pro všechny nadšence do sázení dotační program - najděte si plošinku, udělejte důlek, zasaďte stromeček, domluvte se s majitelem pozemku, zavlažujte a starejte se o stromeček alespoň 10 let a mi vám vše proplatíme, tedy vše krom dělání toho důlečku. 

Dějiství TŘETÍ

Na zahradě jsem měl hodně dlouho velkou díru. Tekla do ní dešťová voda s okapů a vsakovala se na pozemku. Tak by to mělo být asi všude a jsem zastáncem toho, aby se skončilo s odváděním dešťové vody kanalizací a je jedno jakou pod mastnou pokutou. Voda má zůstat tam kde napršela, proto tam prší a buďme za to rádi. Čekal jsem pár let, než jsem se postavil ekonomicky na nohy, abych už se mohl plácnout přes kapsu a pořídit si velkou nádrž pod zem. Částečně mi pomohl i dotační projekt Dešťovka. Musím uznat, že jsem krom kotlíkové dotace zatím využil všech dodatčních titulů a jeden v rámci tohoto článku chci využít příští rok. 

Moc vody na zahradě, někdy si říkám že je hřích jak kropím trávu, aby mi rychle rostla a já ji zase mohl rychle posekat a nacpat zadotované kompostéry od města Brna co mám na zahradě. Přebytek vody a nemožnost jejího 100% využití vytváří potřebu s ní něco udělat. Přepad z nádrže se vsakuje na pozemku a nádrž je stále plná. Ano pes potřebuje ještě rybníček - taky bude. 

Dějiství ČTVRTÉ

V parčíku před domem, kde kdysi stávaly starší domy musel developer z Nové Zbrojovky v rámci tzv. náhradní výsadby ve spolupráci s městskou částí vysadit za pokácené stromy nějaké stromky. Udělal tak na jaře a pak se na ně vysral. No stromky jeden po druhém díky tomu, že je nikdo nezaléval a protože nikdo nechápe životní cyklus stromu jeden po druhém uschly. Opakovat se to bude znovu a znovu. Suché se odstraní, nové se vysadí a tak dokola, minimálně dokud do toho bude někdo rýpat. Park je zelenou loukou, kterou využívají především pejsci aby se tam mohli vykadit. Asi ostatně jako každý jiný park ve městě. Občas se v léte poseká a posbírají se odpadky. Suché stromky jsou opravdu nádherné. 

Dějiství PÁTÉ

Náš dům stojí před parkem, jsme součástí okolí a není nám lhostejné co se kolem nás děje. Park je bohužel bývalé sbořeniště, tedy kvalitou zeminy není na špičce, spíš je to katastrofa. Pokoušel jsem se vykopat tam malou díru a zpocený a nasraný jsem skončil po hodině s dírou, kterou by zvládl můj jezevčík. Krumpáč k ničemu - to chce bagr. 

Kdysi jsem ještě bez výše získaných informací kontaktoval židenického místostarostu, že když mi přispěje na hadice a čerpadlo, že stromky v parku budu zalévat, aby přežily. Odpověď dlouho nepřicházela, tedy až na urgenci, že to vrámci úředního šimlu neumí udělat. Tedy aby soukromé osobě přispěli na to, že se jim bude starat o výsadbu. 

Dějiství ŠESTÉ

Můj cíl bydlet v krajině stromů se asi nesplní a tak se pokusím sám cíl částečně naplnit projektem, kdy se o výsadbu stromů a o jejich péči v rámci parku  je na spadnutí. Čeká mne koordinační schůzka s místostarostou, abych se připravil na jaro 2020, kdy do parku pošlu bagr pro 20 vykopaných dírek. Silné čerpadlo na zahradě a 60m hadic, dva kontejnery kvalitní zeminy a hromada stromků. Třeba si za 20 let v důchodu budu moci sednout už pod vzrostlé lípy, jedle a kochat se tím, že je v ulici chladnějí a přívětivěji. Pokud se však nenajde zase zlý developer, který bude mít potřebu zastavit další zelenou plochu a v parčíku postavit další kanceláře. Bohužel i to se děje uprostřed města Brna. Necitlivé zacházení s prostorem a přírodou nám přinese ještě daleko větší starosti, než kterým čelíme. 

Tož držte palce.  

 

Joomla SEF URLs by Artio