Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zaujala mne výzva PPF směrem k Českému rozhlasu, kde dceřinná společnost Home Credit chce, aby Český rozhlas stáhl kritický komentář o jejím podnikání a sponzorování Univerzity Karlovy. Firmě nejbohatšího "Čecha" Petra Kellnera se nelíbí, že ji autorka Apoena Rychlíková označuje za lichvářskou. Žádá omluvu, která má přes měsíc viset na webu veřejnoprávního média. Rozhlas výhrady Home Creditu odmítl.

 

A podívejme se na to co tak strašného Apolena napsala a za co se má dle lichvářů omluvit. Radši převezmu celý text, než ho nedej Bože pod tlakem například starého páprdy z hradu, nebo slovenského pohůnka u koryta smažou. Ja se ke svemu komentari vratim pod citací. 


Svoboda projevu (též svoboda slova) je svoboda vyjadřovat se bez cenzury a bez omezení. Synonymní termín svoboda vyjadřování bývá někdy používán pro indikaci, že nejde jen o svobodu projevu, ale také o svobodu informace a myšlenky přijímat, vyhledávat a rozšiřovat jakýmkoli způsobem, bez ohledu na použité prostředky. Tyto svobody jsou úzce spjaty s konceptem svobody myšlení. V praxi není svoboda projevu v žádném státě absolutní a běžně podléhá omezením, například v případě „projevu nenávisti“ či „vyhrožování“


Zdroj: Cesky Rozhlas

Cituji: Milion a půl korun. Přesně za tolik se pokusila prodat svou nezávislost a čest Univerzita Karlova. Před pár měsíci si ji totiž zavázala jedna z nejproblematičtějších firem České republiky – Home Credit.

Společnost, která spadá pod impérium nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, byla v minulosti známá poskytováním predátorských, lépe řečeno lichvářských úvěrů, které si Češi a Češky nejčastěji brali na udržení alespoň bazální kvality života.

Poté, co musel Home Credit na základě různých tlaků ze svého amorálního a vyděračského chování ustoupit, přesunul své praktiky do Číny, kde spokojeně ničí životy dalších desetitisíců lidí.

I když se u nás v republice firma chová už jinak než v začátcích, i dnes podle Člověka v tísni stojí za vymáháním tisíců nelegálních nebo promlčených (a tudíž i nezákonných) exekucí a významně se podílí na nemožnosti narovnat nespravedlnosti, které v Česku exekuční epidemie způsobila.

Kauza po pár dnech vyvrcholila komicky: namísto toho, aby se po veřejné kritice chytil za hlavu rektor Zima a okamžitě smlouvu vypověděl, urazil se Home Credit. Prý nechtěl být vtahován do „iracionálních debat“. A takto je to tu se vším.

Univerzita i festival
Mezitím se celá událost stala terčem vtipu a absolventi fakulty zahájili na svou alma mater sbírku, aby dokázali, že karlovka může fungovat i bez Kellnerových peněz. Fakt, že firma nejbohatšího Čecha, který, jak vtipně podotknul na Facebooku umělec Pavel Karous, koupil i své dceři dražší dárek – koně za čtvrt miliardy, zamýšlela dát Univerzitě Karlově pouhé drobné, ale není nijak podstatný.

 

Těžiště problému leží v samotné spolupráci těchto dvou subjektů: někdo s tak nízkým morálním kreditem, jako má zmiňovaný Home Credit, by neměl na půdu veřejných institucí vůbec vstupovat. Škola tím symbolicky legitimizovala způsob parazitického podnikání, který Home Credit provozuje. Jenže v Čechách zatím pojem „etiky a sponzoringu“ není nijak ustálený a navíc tento případ sporných a problematických peněz nebyl ojedinělý.

Před začátkem léta rozvířila diskuzi Česká zbrojovka a Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Nevkusná reklama založená na „fórku“ se slovem shooting (točit – střílet) a především fakt, že jednu z nejvýznamnějších kulturní událostí u nás sponzoruje firma, která se přímo podílí na vyzbrojování diktátorských režimů, měly u části umělecké obce velmi kritickou odezvu.

Trpkým paradoxem přitom bylo, že hlavní hvězda letošního ročníku festivalu Julianne Moore je ve Spojených státech jednou z nejvýraznějších aktivistek proti zbraním. Tím, kdo přispívá svými penězi na komicky opulentní karlovarskou slávu, se jí Jiří Bartoška nejspíš ani nepochlubil a kritiku vedení festivalu arogantně smetlo ze stolu.

V Olomouci zase jako samozvaný mecenáš už dlouhodobě působí „král českých exekutorů“ Robert Runták. Člověk, který je dle zásadních postav českého exekutorského byznysu hlavním architektem českých exekucí, chystá v rámci oslav letošního 17. listopadu otevření soukromé moderní galerie. Úspěšný byznysmen s chudobou a nespravedlnostmi už dříve drobnou částkou zafinancoval místní Univerzitu Palackého.

Jak se asi cítili studenti a studentky, kterým „jeho“ slavný úřad zničil život, se samozřejmě nikdo neptal. Platit stipendia z peněz, které se podařilo získat ze zoufalých lidí a které mnohdy zapříčinily jejich další pád na sociální dno, přišlo i Univerzitě Palackého normální.

V USA se před časem odehrála série zajímavých kauz: řada kulturních institucí, jako třeba slavné Guggenheimovo muzeum, začaly odmítat peníze od slavné rodiny Sacklerových. Ta je ve Státech proslulá především tím, že svou touhou po nekonečném zisku uvrhla miliony Američanů do spárů závislosti na opiátech. Jejich firma Purdue Pharma na lécích na předpis vydělala miliardy. Tento byznys založený na lži, že prášek OxyContin skoro není návykový, pomohl usmrtit více lidí než válka ve Vietnamu.

V Česku na podobné debaty stále čekáme. Soudě podle řady oblastí – od kulturních, přes mediální nebo vzdělávací, tu zatím platí úplně jiná pravidla: že morálně pochybnými penězi si lze u nás přežehlit i tak zpuchřelou karmu, jako má Křetínský, Runták nebo Kellner, a že samotný způsob byznysu, postaveném na ničení lidských životů nebo životního prostředí, tu není kriticky reflektován ani v kruzích, které by k tomu měly být vyloženě disponované. Spíš naopak.


PPF N.V. je soukromá mezinárodní investiční skupina se sídlem v Nizozemsku, ano v tom státě, který označujeme za daňový ráj, kterému se vyrovná už jen Kypr nebo Malta. Ano PPF je mezinárodní firma a nezaměřuje se výhradně jen na Česko. Všichni, kdo se orientují v problematice ví, že fungování mezinárodní struktury společností s využitím nizozemské společnosti je velmi atraktivní. Míra osvobození jednotlivých druhů příjmů od nizozemského zdanění (případně redukce míry zdanění) je v kombinaci s velkým množstvím uzavřených smluv o zamezení dvojího zdanění unikátní výhodou. Podle účetní uzávěrky PPF díky svým dceruškám v Česku za rok 2018 odvedlo nějakých 2,5 miliardy na daních. Jen připomenu, že Kellner koupil své dcerušce do její stáje koníčka za 250.000.000 Kč. 

Určitě je výše uvedený článek, nebo komentář nepříjemný, ale chování PPF hrozícího žalobou pokud nebude odstraněn a nezveřejněna omluva je taky nepříjemné. Nepříjemné v tom faktu, že se PPF neumí vyjadřovat a místo diskuse a obhajoby proti tvrzení díky tomu, že nemá důkazy sahá do svých řad advokátů.

Společnost Home Credit byla v historii hodnocena v Indexu etického úvěrování, vypracovaném společností Člověk v tístni, jako společnost s nejrizikovějšími nebankovními úvěry. 

Home Credit si v roce 2019 najal PR agenturu C&B Reputation Management, která ovlivňovala českou společnost ve prospěch čínského komunistického režimu. Jejím úkolem bylo vytvoření sítě odborníků, novinářů a politiků, z nichž někteří ani nemuseli vědět, čeho jsou součástí.

Ředitel agentury Tomáš Sazima tvrdí, že cílem jejich práce nebylo manipulovat veřejné mínění, ale společnost přiznala, že financuje projekt Sinoskop, jehož oficiální tváří je sinolog a tlumočník českých ústavních činitelů Vít Vojta. Ten je mimořádně aktivní v tisku i na sociálních sítích.Agentura vyúčtovala Home Creditu tisíce hodin práce ve prospěch dobré pověsti Číny v Česku, kromě jiného i texty diplomatů – velvyslance v Číně Vladimíra Tomšíka (na postu je s jednoznačnou podporou Miloše Zemana) nebo konzula v Hongkongu Jana Juchelky. Agentura připravovala i otázky pro moderátora Luboše Xavera Veselého (XTV) pro rozhovor s Vítem Vojtou.

V září 2019 pořádal poslanec ODS Jan Skopeček v poslanecké sněmovně konferenci s názvem Česko a Čína - příležitosti a limity. Na její organizaci se podílela agentura C&B Reputation Management, která mj. připravila program, sestavovala seznam pozvaných hostů, koordinovala přípravy a rozesílala žádosti o záštitu. Jako řečník na akci vystoupil i Vladimír Mlynář, člen vrcholového vedení PPF. Debatu moderoval Pavel Štrunc ze zpravodajského webu Info.cz. Jednatelem a vydavatelem tohoto webu byl v té době Tomáš Jirsa, zakladatel a většinový majitel PR agentury C&B (dříve člen ODS, mj. šéf kabinetu pražského primátora Pavla Béma).

Stejná agentura si od PPF nechává proplácet monitoring politiků, kteří vystupují vůči ČLR kriticky, například pražského primátora Zdeňka Hřiba nebo předsedy zahraničního výboru Senátu Pavla Fischera. V této souvislosti se agentura podílí také na přípravě materiálů pro opozičního radního Patrika Nachera (ANO), který oponuje Hřibovi nebo obhajuje firmu Huawei. Agentura pracuje také pro hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího, které stejně jako Institut Václava Klause financuje PPF banka, nebo pro šéfa odborářů Josefa Středulu, kterého prezident Miloš Zeman se svými pročínskými názory navrhuje jako svého nástupce.

A možná stojí za zmínku a připomenutí, že Čínská lidová republika je totalitní režim pod vedením Komunistické strany Číny. Od roku 1949 do současnosti se v jejím čele vystřídalo pět „generací vůdců“. Je úplně bezpředmětné, že se řadí mezi největší ekonomiky světa, protože se jím stala nikoli demokracii a volbě občanů, ale díky stále trvající korupci, otrokářství, vydírání, levné pracovní síle a koncentračním táborům. 

Kellnerovi peníze nesmrdí, má jich tolik, že ani jeho pravnuci je nikdy neutratí. Spíš se podivuji jeho moránímu kreditu. Káže vodu a sám pije víno? Ano. Nedávno se vyjadřoval směrem k zaěstnancům PPF ve stylu morálky a politiky. Morální člověk neobchoduje s komunisty a s lidmi co vraždí svoje obyvatele. Svůj podnikatelský bussiness nestaví na lichvě a umí komunikovat, nikoli vyhrožovat a vydírat. V jeho požehnaném věku, kdy ho během jednoho týdne může skolit jakákoli nemoc se zaměřuje stále a více na vydělávání penež a posilování svého vlivu, místo k pokoře. Kolik miliard na účtě je dost? 

Pozor, nechci vystupovat jako moralista s komunistickým názorem. Přeji úspěch, přeji i miliardy na účtě každému, kdo si je umí vydělat. Jenže je lichva skutečné umění vydělat peníze? Je neplacení daní v zemi, která mě dostala z popela na výsluní normání? Je masturbace komunistických čínských ptáků normální? 

To že jeho zaměstnanci už nemají v jeho řadách svobodu slova je pochopitelné, je to jejich volba u něho a pro něho pracovat. Když majitel firmy řekne, že za plat budete držet huby, tak je na cti každého z nich to buď přijmout nebo mu poslat výpověď. Jenže zaměstnanci PPF a všech jeho dcerušek mají rádi peníze a svoboda slova jim je cizí. Takže tyto amorální tahy a pokusy o ovlivňování veřejného mínění a pilířů demokracie budou nabývat na síle z jeho řad. 

Český Rozhlas je stále ještě nezávislé médium. Nepatří žádnému z miliardářů a oligarchů české podnikatelské sféry. Proto PPF štve, že na Rozhlas nemá páky, jako například na iDnes.cz, kde s majitelem panem premiérem Babišem uzavřeli dohodu o neútočení. 

Joomla SEF URLs by Artio