Sidebar

29
ne, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Možná, ale možná by to mohl být druhý díl předchozího článku, protože na něj uvozuje reálnou situací. Příběhem, který mi spadl do klína návštěvou, kdysi odmítnutého klienta. Když se zjevil ve dveřích jsem si myslel, že se budu zase muset obhajovat satanismem a vyznáváním Ódina, požíváním krve zabitých dětí.

 

V poslední době osvědčený zůsob se rychle zbavit individuí z řad svědků Jehovových a jiné sebranky podivínů. Chíli trvalo, než jsem si vzpoměl. Nebyla to odmítnutá milenka s outěžkem, nebyl to zedník co mi chce rozbít hubu za to pérování na stavbách. Byl to klient, který kdysi chtěl dozorovat stavbu bungalovu v Horní dolní, kterou si chtěl postavit tzv. svépomocí. 

Pamatujete na: Pekař není cukrář

Ona svépomoc je ošidná věc pane Kratochvíle (budeme mu interně nazývati K. ikdyž se jmenuje P.). Má to své výhody a nevýhody a pustil jsem se zase do hodinové přednášky, než mi vyschlo v krku.

Tak začala kdysi naše rozmluva. Varováním mi měla být jeho neverbální řeč těla, hlavně, že jsem na to profík. Neměl jsem mluvit, ale nejdřív začít poslouchat, naciťovat a pak ho bez přednášky poslat do prdele. Jenže to klientovi, který je jeden z prvních, udělat nemůžete. Hledáte cestu, příležitost, metodu. Jednou jsem to ale udělal a "klienta" slušně vyprovodil ze dveří a zabouchl mu dveře, ale už si nepamatuji proč - byli tam emotions. 

Jako omlouvám se za všechny slzy, za všechnu bolest, ale bungalovy opravdu nemám rád. Je to rakovina stavebnictví, něco co ryzího stavaře bolí u srdce. Nejhorší možná (hned po dřevostavbě) varianta stavby. Ještě hůř, když to je dřevostavba bungalovu. Aktuálně, děkuji, mám svou hrdost, nashlednou. 

Lidi neblbněte, radši si vykopejte díru v zemi, nazvěte ji zemljankou a buďte šťastní s krtky, než abyste se pustili do bungalovu. 

To máte tak

Nesehnal stavební firmu, protože neuměl investovat 10.000 Kč do rozpočtu s výkazem výměr. Nesehnal stavební dozor, protože si myslel, že stavební dozor je samaritán a pracuje za 150 Kč/h a to jen po dobu, kdy je na stavbě. Na stavbyvedoucího jsem ho ani neupozoňoval. I přesto sehnal stavební firmu, která mu udělala stavební rozpočet zdarma. Skončila po základové desce, která byla údajně jak mořská hladina po přílivu s cenou 2x vyšší než rozpočet co zpracovali (jo když se pletou položky a zapomíná se na odvoz zeminy, armování, ležatou kanalizaci, uzemění...), plete se množství...ceny. 

Přistoupila starší dáma, přisedla mu dařbujána

Měl dokonce starší ženu, něco jako manželku (chudák) a dva malé caparty ve věku, kdy se ještě neumí pohybovat z bodu A do bodu B. Tehdy měl ještě práci a protože to byl ajťák z Prahy, tak kupodivu i dobrou výplatu. Hele projekt stál za hovno, ikdyž na bungalov je každý projekt jen kopií těch stovek bungalovů před ním, jen se změnou razítka a koordinačního výkresu. 

Pan K. se pustil do stavby bungalovu s "kamarády" a rodinou. Domečku věnoval veškerá volná odpoledne, víkendy a večery. Naštěstí se mu žena vysílením z výchovy dětí nestihla víte jak s instalatérem, sousedem, bývalým kamarádem....prostě, jako každá ženská s dvěmi malými dětmi neměla sil, ani času na klacek mezi nohama. Ale jaksi v rodině to začalo skřípat odcizením a výčitkami o čase a věnování se rodině. Kruhy pod očima narůstal obludných rozměrů. 

Pan K. dělal co mohl, ale už nemohl. Výsledky v práci šli spíše k šípku a kdyžý si někjdo plete Ctrl+C s Ctrl+A, tak jako ajťák nemá budoucnost. Rodina v rozpadu, hrubá stavba plná zajímavých křivostí a vlhklých zákoutí, prší, prší jen se leje a peníze z účtu mizí. Únava a cíl vše mít pod střechou co nejdříve, si vybrali svojí daň.

První klacek

Výpověď ze zaměstnání, které přišlo jak rána z nebe, protože pan K. již po druhé vyhořel. 6 let budovaná kariéra na teplé anatomické židly v pdachu. 

Druhý klacek

Psychické problémy doprovodily psychosomatické problémy. Začaly padat vlasy, rozvíjet se vyrážka a projevovat se bolesti zad. Ještě není všemu konec. 

Třetí klacek

Když se má co posrat, tak se to musí posrat vše? No jasně. Psychický stav a podlámané zdraví si odneslo i svou jinou daň. Na mezilidských vztazích se sousedy, kterým docházela trpělivost. Souhra okolností a trošku deště však dostala na stavbu i Policii ČR a inspektorát bezpečnosti práce se zástupem úředníků ze stavebního úřadu. 

Když na stavbě není stavbyvedoucí, což je povinností svépomocníka mít na stavbě zajištěný odborný dohled, tak svépomocník neví spoustu věcí. Neví jak se má chovat na střeše, jak se staví lešení a co udělá výkop pro nádrž, když pár dní prší. Zvlášť když se v hloubce 2,5 m skáče po štěrku se žábou. 

Jedním z úkolů stavbyvedoucího na stavbě je i dohlížet na dodržování bezpečnosti práce. Co čert nechtěl, ajťák měl školení z bezpečnosti práce, ale bohužel jen ve vztahu kes vému zaměstnání - jak sedět rovně a nespadnout ze židle. 

Utrhnutý svah zavalil kamaráda a žábu. Žába to přežila, ikdyž se ještě pod závalem chvilku snažila dusat. Kamarád a nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že uměl dobře Rusky a jmenoval se Ilja pod závalem zeminou přišel málem o život. Naneštěstí se hasiči dostavili do 15 minut a skoronebožtíka vytáhli. Měl jen zlomenou nohu, ruku, klíční kost. Samozřejmě Ilja bez zdravotního pojištění. Ale to není příběh o Iljovi.

To je příběh o panu K. kerý dostal pokutu od inspektorátu bezpečnosti ráce ve výši 100.000 Kč, předvolání na Policii ČR, kde byl obviněn z nedbalostního trestného činu a stavební úřad s ním vyvolal správní řízení. Poloplešatý skoro rozvedený o 100.000 lehčí pan K. s ostudou po celé vesnici bez Ilji s nedodělanou stavbou do které chcalo, mrzlo, chcalo, mrzlo si musel najít moc dobrého právníka, aby si nešel na pár měsíců odpočinout tam, kde je teplá i zeď, když má člověk hezký zadek. 

Co myslíte? Co bylo dál? Nebylo nic. Dům měl tolik chyb, že jakákoli stavební firma jej nechtěla dokončit se zárukami. Žena to naštěstí s vydatnou podporou farmakologů zvládla a pan K. si našel nějakou novou kotvu pro zajištění příjmu někde v Kauflandu. 

 

Zazvonil zvo...blbec

Jako říkal mi, abych ho nešetřil. Ale já nikoho nikdy nešetřím. Když je klient blb, tak mu to řeknu. Nemám povinnost, jsem svobodný živnostník a povinnost je daná jen smlouvou. Proto jsem dal blbovi výpověď ze zaměstnání, neboť nechápal pojem svoboda. A pak? Co pak? Pak destiluji. A pak? Destiluji. 

Stavba svépomocí totiž není o tom, že na stavbě nebude odborníka, ale že budete učněm mistrovi a budete poslouchat, jinak vás přetáhne latí přes blbou hlavu a dobře vám tak. A vážení šetřílkové, myslíte, že jste chytřejší než neviditelná ruka trhu a osudu? Nejste. A když vám nepomůže se naučit poslouchat, najděte někoho, zaplaťte ho ikdyž cihlu do ruky neveme. 

Stavět dům se vám podaří jednou za život a těm lepším i dvakrát. A pokud se už někdy pokusíte o tuto metodu plnou rizik, buďte připraveni, protože

"Lešení není jen hromada tyčí, ale systém."

Článek nesponzoroval jako vždy - nikdo, tedy ani ALFIX.cz

p.s.: Pane Lorenc, uvezu to? Ne. 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio