Sidebar

23
po, zář

Myslím, že je čas v tomto roce udělat něco dobrého a něco co není jen textem, kritikou a virtuální nehodnotou. Dnes jsem poslal druhou výzvu Brněnské diecézní charitě a v kopii redakci Nového prostoru. Projekt Nový prostor nabízí lidem v sociální nouzi, lidem bez domova za poměrně striktních podmínek podíl na zisku z prodeje časopisu, jehož obsahová kvalita má rostoucí trend. Jistě, časopis by zaloužil víc redaktorů, víc přispěvatelů, víc sponzorů. Myšlenka podpory lidí bez domova touto formou spoluráce je pěkná.

Možná trošku nadnesený název a zcela mimo mísu, ale třeba se k němu dopracuji. Dnes mi na facebooku zasvítil pěkný inspirativní příspěvek, který mi nezbylo než tímto a nejen tímto způsobem komentovat. Zajímavé pak bylo, jak se hned po zveřejnění tohoto článku ozvaly potrefené husy. Inteligentnější mlčely a hloupější kdákaly. 

Zabývám se už bezmála rok myšlenkou volby topného systému jednoho pro mne zcela atypického bytu. Promyslel jsem veškerá dosud známá řešení, která by se dala či nedala realizovat a to jak z pohledu provozních nákladů, času, servisů, investičních nákladů, komplikovanosti až do detailů někdy zcela absurdních souvisejících se skladbami stěn, podlah a stropů. 

Jmenuji se Tomáš Hnida Hnídek Ortel a dnes vám budu vyprávět o mých kamarádech. V rámci obnovení polistopadového pluralitního stranického systému se na české politické scéně konstituoval i krajněpravicový proud. V devadesátých letech ho reprezentovalo především Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (dále jen SPR-RSČ). Prakticky po celou dobu své existence provázely SPR-RSČ série odchodů členů. Z  takto odštěpených stran vznikla i Dělnická strana (dále jen DS). Minulost? Nikoli. Jsme tu zpět a sbíráme slavičí ocenění, letos stříbrné, příští rok zlaté.  

Bezdomovci - působí na nás často jako memento, výstražné varování, zdvihnutý prst, který nás k čemusi nabádá. Bylo by hloupou a nesmyslnou chybou domnívat se, že se nás jejich problém netýká. 

Dnes se podíváme na fenoménem takzvaných „designer babies“. Cambridgeský slovník definuje tento termín jako: „dítě, jehož geny byly vybrány jeho rodiči a doktory, aby mělo určité specifické charakteristiky.“ Podle takové definice jsou děti na míru mnohem starším fenoménem než by se mohlo zdát. Genetická selekce probíhá i u primitivnějších organismů než člověka. U něj se ale postupně přesunula z podvědomého výběru k vědomému.

V roce 1932 vyšel jeden nejznámějších románů anglického antiutopického spisovatele Aldouse Huxleyho. Román, ve kterém je technologie na takové úrovni, že lidé předělávají k obrazu svému nejen přírodu, ale i člověka, je považován za první „klonovací“ román, který vznikl. Londýn v roce 2540 je místo, kde došlo k velkým pokrokům v reprodukční medicíně a lidé vyměňují své city a emoce za svou spokojenost. V knize nalezneme jak pojem eugenika, tedy vylepšování genetického fondu člověka, tak pojem klonování. A i přes to, že proces „bokanovskyzace“ má ke klonovacím způsobům poměrně daleko, je díky své myšlence stále za první „klonovací“ román považován.

K dnešnímu dni jich moc není. Internet co do recenzí běžného všedního nákupu potravin prostřednictvím služeb typu iTesco, Rohlik.cz zeje prázdnotou. Pokud už nějakou recenzi najdete, nachází se na portálech typu mimino.cz nebo jako PR placené články u tupohlavých bloggerů.

Projektant projektuje, rozpočtář rozpočtuje, investor investuje a stavbyvedoucí všechny trpí. Celkem nic nového pod sluncem. A samozřejmě je to tak v pořádku. Na první pohled. Jenže dodavatel staví podle projektu a investor nemámá k dispozici neomezené prostředky. Spoléhal se na kubíkovou cenu podle tabulek nebo na cenu, kterou mu zpracoval rozpočtář. Bohužel v 90% projektanta a tedy také podle projektu. Zpravidla, že? Dalo by se tedy říci, že projekt dané stavby je základem všeho, co se dané stavby týká.

Aféra Kavan Začala 22. března 1991, kdy parlamentní komise 17. listopadu zveřejnila jména poslanců Federálního shromáždění ČSFR evidovaných v registrech svazků StB jako tajní spolupracovníci, kteří se na předchozí výzvu komise nevzdali mandátu.

Při zařizování bytových interiérů se přírodní materiály – a zejména dřevo – opět těší vzrůstající oblibě. Patří k nejstarším tradičním stavebním materiálům, protože hlavní výhodou dřeva je, že na rozdíl od studených materiálů (kovu, skla či betonu) působí velmi teplým a vpravdě útulným, domácím dojmem. Získává si proto stále nové příznivce, kteří jej při zařizování interiérů upřednostňují.

Brněnská stavební společnost SDS Exmost požádala o ochranu před věřiteli brněnský soud žádostí o insolvenci, protože svým klientům visí 250 000 000,- Kč. 

Další články...